Sırt çantaları rahatlıkları ve taşıma kolaylığı sunmaları nedeniyle en çok tercih edilen çanta türleridir. Çok bölmeli yapıları ve ayarlanabilir yükseklikleri sayesinde herkes için en uygun çanta tarzı haline gelmiştir. Sırt çantalarının omuzlara geçirilen kayışları ayarlanabilir özelliktedir. Vücudunuza en uygun çanta ayarı, sırt çantanızın en alt kısmı bel boşluğunuza oturacak şekildedir. Bu ayarda, sırtınızdaki ağırlığın belinizle paylaşılmasına olanak tanımış olursunuz. Böylece tamamen sırtınıza yüklenecek ağırlık nedeniyle yaşanması olası boyun ve sırt ağrılarını büyük ölçüde engellersiniz.

 

Sırt Çantası Ayarı Nasıl Yapılır?

Sırt çantası ayarı, omuz kayışlarının ön kısmında bulunan aparatlar aracılığıyla yapılmaktadır. Önce sırt çantanızın kayışını sonuna kadar açmanız, daha sonra bel boşluğunuza oturana dek yavaş yavaş ve her iki taraf da eşit olacak şekilde kapatmanız önerilmektedir. Bu yöntemle doğru hizayı bulmanız oldukça kolaydır. Çanta kayışını parça parça açmak, kapatmaktan çok daha zordur. Bu nedenle tamamı açılmış bir kayışın, yavaş hamlelerde kapatılması ve uygun boya getirilmesi çok daha pratik bir yöntemdir.

 

En Uygun Sırt Çantası Hacmi Nedir?

Brixton Sırt Çantası - BrickSırt çantaları pek çok farklı aktivite için en uygun taşıma araçları haline gelmiştir. Bu nedenle yapacağınız aktivite veya gideceğiniz yere bağlı olarak sırt çantası hacmine karar verebilirsiniz. Günlük kullanım için seçeceğiniz sırt çantalarının hacimleri 15 litre ile 30 litre arasında olabilir. Günlük seyahatler, günübirlik tatiller için ise 30 litre ile 40 litre arası bir hacim yeterli olacaktır. Kamp, uzun süreli tatiller planlıyorsanız 60 litre ile 85 litre arası sırt çantalarını tercih edebilirsiniz. Fakat burada bir başka etmen bulunur, uzun yolculuklar için geniş hacimli çantalar seçseniz dahi bu çantalardaki ağırlığı çok uzun süre taşıyamayacağınızı, aksi halde sakatlanabileceğinizi unutmayın. Bunun yerine 20 litrelik bir sırt çantasına ek olarak elinizde veya omzunuzda taşıyabileceğiniz seyahat çantalarına göz atmanızı öneririz. Uçakla seyahat edecekseniz el bagajı olarak kabul edilen çantaların 20 ile 30 litre arası çantalar olduğunu hatırlatalım.

Brixton Sırt Çantası - Brick model ürünümüzü satın almak için tıklayın. 

 

Okul Sırt Çantası Kaç Litre Olmalı?Mag Midi Sırt Çantası - Pine

İlkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite için taşınacak sırt çantalarında 20-30 litre arası bir hacim yeterli olacaktır.

 

Mag Midi Sırt Çantası - Pine model ürünümüzü satın almak için tıklayın.