Birbirinden farklı özelliklerdeki çok sayıda kumaş, giyim ürünlerinin üretiminde kullanılabiliyor. Doğal hammaddeye sahip pamuk gibi kumaş türlerinin yanı sıra petrol bazlı plastik malzemelerden elde edilen kumaş türleri de oldukça yaygın olarak giyim sektöründe karşımıza çıkabiliyor. Pamuk; doğal olması, yüksek emiciliğe sahip olması ve hava alması sebebiyle en sık tercih edilen kumaş türüdür. Fakat uzun süre ıslak kaldığı takdirde özellikle giyim söz konusu olduğunda çeşitli hastalıklara kapı aralayabilir.

Polyester ise petrol alaşımlı materyallerden üretilen ve haliyle hava almayan bir yapıya sahiptir. Teri, vücut sıvılarını olduğu gibi dışarı atan bu kumaş türü, hızlı kuruduğu ve koku yapmadığı için tercih edilmektedir. Spor giyimin en önemli parçalarından birisi olan eşofmanlarda ise pamuk polyester karışımı kumaşlar en çok görülen kumaşlardır. Çünkü hem pamuğun emici yapısı ve doğallığı hem de polyesterin hızlı kuruma özelliğini birleştirilen yegane kumaş türü bu karışımdan elde edilir. %100 pamuk, pamuk-polyester karışımı kumaşlardan sonra en çok tercih edilen eşofman kumaşıdır. Özellikle kısa süreli spor aktivitelerinde veya gündelik giyimde, doğal olması sebebiyle ön plana çıkar.

 

Polyester Eşofman Diz Yapar Mı?

Nors Kadın Siyah Eşofman AltıPolyester, içerisinde pamuk dışında bir karışım barındırmıyorsa esneme yapmaz. Yüksek ısıya dayanıklı, sağlam ve çabuk kuruyan polyester kumaşlar genellikle sert bir yapıya sahiptir. Hava alamaması sebebiyle, kullanım sonucu yıpranmaların en az görüldüğü kumaş çeşididir de denebilir. Elbette her kıyafet gibi, polyester eşofman da uzun süre her gün giyilirse, bu yıpranma payı çok kısa sürede ömrünü dolduracaktır.

 

 

Nors Kadın Siyah Eşofman Altı Ürünümüzü Satın Almak İçin Tıklayın. 

  

Pamuk Polyester Karışımı Terletir Mi?

Kumaşlar, aslında tek başına terlemenize sebebiyet vermez. Hafif sıcak havalarda, terlemeye başladığınızda bu sizi rahatsız eder noktaya gelmiyorsa, doğru bir kumaş seçmişsiniz demektir. Çok sıcak havalarda ise hangi kumaşı tercih ederseniz edin, terlemekten korunamazsınız. Elbette bu durumun sonuçları, seçtiğiniz kumaşa göre değişkenlik gösterir. Pamuklu kumaş, terinizi hapsederek soğuk bir etki bırakır ve vücudunuzun nem dengesi sıcak nedeniyle bozulduğundan, sürekli nemli bir kıyafetle gezmek durumunda kalabilirsiniz.

Polyester kumaş, terinizi emmeden dışarı atar. Polyesterden üretilmiş bir tişört veya eşofman giyiyorsanız, terinizin damla damla aktığını hissedebilirsiniz. Öte yandan özelliği gereği çok çabuk kuruyan polyester, bu hissi uzun süre yaşamanıza izin vermeyecektir.

 

Sporda Neden Polyester Giyilir?

Njord Fermuarlı Kapüşon - HakiSpor esnasında giyilen kıyafetlerde ilk tercih pamuklu kumaşlardır. Teri hapseden bu kumaş türü, en sağlıklısıdır demek yanlış olmaz. Fakat uzun süre spor yapanların seçtikleri, pamuk- polyester karışımıdır. Çünkü uzun sürede kuruyan pamuklu kumaş, saatler süren bir antrenmanın sizi hasta etmesine sebebiyet verebilir. Tamamen polyester bir spor giysisi ise normalden fazla terlediğinizi hissetmeniz ve terinizin spor salonunun her yerine dağılmasına sebebiyet verebilir. Pamuk-polyester karışımı bir eşofman veya tayt hem terinizi dışarı atmanıza ve gözeneklerinizin hava almasına olanak sağlayacak hem de saatlerce nemli bir kıyafetle spor yapmanıza engel olacaktır. Polyesterin spor giyimine en büyük katkısı, oldukça hızlı kuruyan bir kumaş türü olmasıdır.

Njord Fermuarlı Kapüşon - Haki Model Ürünümüzü Satın Almak İçin Tıklayın.