Tüm gün kullanacağınız eşyalarınızı sığdırdığınız, sizi ellinizde çok sayıda poşet taşımaktan kurtaran sırt çantaları tercih edebileceğiniz en sağlıklı yük taşıma gereçleridir. Ağırlığı dengeli dağıtan ve insanın en kolay ağırlık taşıyabileceği bölgesine, sırtına yaslanan bu çantalar sağlığınızı doğrudan etkiler. Kamp veya spor gibi özel durumlar dışında sırt çantası tercih etmek, ileri yaşlarda karşılaşabileceğiniz sorunları en aza indirgeyecektir. Fakat elbette bunun için makul ağırlıklar taşınmalıdır.

Sırt çantanızın sürekli ağır olmaması gerekir. Peki ağır çanta taşımak sağlığımızı nasıl etkiler? Bu soruya ilk yanıtı omuz çantaları üzerinden verebiliriz. Vücudun tek bir tarafına ağırlık yükleyen omuz çantalarının çok yüklü olması, boyun fıtığına sebep olabilir. Bel çantaları küçük olmaları sebebiyle ağırlık bakımından sizi zorlamayacaktır. Üstelik dengesini de bel üzerine oturtmaktadır. Sırt çantaları ise yükün büyük kısmını sırta, kalan kısımlarını ise bele ve boyuna vermektedir. Uzun süre, ağır sırt çantası taşımanız durumunda bel, boyun fıtığı rahatsızlıklarıyla karşılaşabilir veya omurganızda bozulmalara yol açabilirsiniz.

Ağır Çanta Taşımak Sağlığımızı Nasıl Etkiler

Sırt Çantası İle Taşınabilecek Maksimum Ağırlık Nasıl Olmalı?

Bir karınca, kendi ağırlığının 20 katını sırtında taşıyabilir. Fakat insanda bu oran maksimum 2 katıdır. Elbette buradaki taşıma kavramı yalnızca yerden kaldırabilmek anlamındadır. Kısa veya uzun süreli taşımada ise sağlık açısından zorunlu rakamlar devreye girer. Sırt çantanızın maksimum ağırlığı, kendi kilonuzun %10’una eşit olmalıdır. 70 kiloluk bir insan, ancak 7 kilo ağırlığında bir sırt çantasını taşımalıdır. Fakat bu durumun ekstrem olduğu ve her gün yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat tatillerde, kamp planlarınızda yüklü eşyalar ile yolculuk yapmak durumunda iseniz, bu oranları aşmamalısınız.

 

Hatch Laptop Sırt Çantası 15 inç - Basalt

Sırt Çantası Taşırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Çantanızın ağırlığı, vücut ağırlığınızın %10’unu geçmemeli
  • Ağır nesneler sırt tarafına, hafif nesneler uç kısma yerleştirilmeli
  • Uzun süre, yüklü bir ağırlık taşınacaksa bel destekli çantalar tercih edilmeli
  • Sırt çantası, kullanacak kişinin boyuna göre seçilmeli. Çantanın hizası, bel seviyesini aşmamalı

 

Mag Midi Sırt Çantası - Brick

Sırt Çantaları Kaç Litre?

Sırt çantası seçiminde en önemli unsurlar boy ve kilodur. Seçtiğiniz çanta boyunuzla orantılı olmalı ve hacmi taşıyabileceğinizden fazla seçilmemelidir. Günümüzde 10 litre ile 70 litre arasında değişen sırt çantası hacimlerini bulmak mümkündür. Günlük bir sırt çantası 15 litreyi geçmemelidir. Kamp, tatil ve seyahat çantalarında ise 35 litre ile 45 litre arasında tercih yapılabilmektedir. Kaliteyi şıklıkla birleştiren Nors markasından alacağınız sırt çantalarında ise 12,3 litre, 8,2 litre ve 16,6 litre seçeneklerini bulabilirsiniz. Vücut ağırlığınıza, boyunuza ve ihtiyacınıza göre seçeceğiniz Nors sırt çantanızın özel tasarımı ile hem eşyalarınızı rahatlıkla taşıyabilir hem de kombininizi tamamlayabilirsiniz.