İçeriği atla

%100 Pamuk Nasıl Anlaşılır?

  • Nors | Focus on Life tarafından

%100 Pamuk Nasıl Anlaşılır?

Beğendiğiniz bir elbise veya üst giyim ürününde kumaş seçimine dikkat ediyorsanız, etiket üzerindeki kumaş bilgisine mutlaka bakmışsınızdır. Tüm giyim ürünlerinde, etiket üzerinde kumaşın niteliğini belirten bazı ifadeler bulunur. Kumaşın %100 pamuk mu, pamuk polyester karışımı mı olduğunu bu etikete bakarak öğrenebilirsiniz. Fakat nadiren de olsa bazı güvenilir olmayan markalardan alışveriş yaptığınızda etikette bilgi yer almıyor olabilir veya etiketteki kumaş bilgisinin aksine gördüğünüz kumaş farklı gelebilir. Bu tarz durumlarda akla ilk gelen %100 pamuk nasıl anlaşılır sorusudur.

%100 pamuk çeker mi

Eğer kumaşlara aşinaysanız aslında ilk bakışta kumaşın %100 pamuk olup olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat bazen pamuklu kumaş içerisine polyester veya elastan gibi bilinen malzemeler yerine, ne olduğu belli olmayan kimyasallar karıştırılmış olabilir. Bu durumu tespit etmenin size bir kıyafete mal olacağını hatırlatmakta fayda var. Çünkü elinizdeki ürünün %100 pamuk olup olmadığını anlamanın tek yolu, bir parçasını yakmaktır. Pamuk, yandığında kağıt kokusu çıkarır. Ayrıca söndükten sonra da parlak bir görünüme sahiptir. Külü siyah değil, gridir. Eğer gözden çıkardığınız giyim ürününüzün yalnızca küçük bir parçasını yaktıktan sonra siyah bir kül ve plastik yanığı kokusu ile karşılaşıyorsanız, elinizdeki parçanın %10 pamuk olmadığını söylemek mümkündür.

%100 Pamuk Çeker Mi?

Pamuk, işlenmesi görece diğer hammaddelere göre kolay olan bir tekstil malzemesidir. Esnek ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Fakat zamanla bu esnekliğini yitirebilir ve ilk aldığınız halinden daha büyük hale gelebilir. Dokuma iplikleri kendini tamamen bırakır ve yıkama sonrası toparlanmaz. Bu nedenle yumuşaklığını yitiren örneğin pamuklu tişörtünüzü, artık kaç derecede yıkadığınızın bir önemi kalmamıştır. Fakat ilk satın aldığınız yıllarda, oldukça esnek olan aynı tişörtü, 30 derece üzerinde bir sıcaklıkta yıkamamanız önerilmektedir. Esnek pamuk malzeme sıcak suda toparlanır ve küçülür. Yıkama sonrası ilk giyimde yeniden açılır ve ideal boyuta gelir. Fakat 60 ve 90 derece sıcaklıkta yıkanan pamuklu kumaşlarda bu büyüme, gerekli oranda gerçekleşmeyebilir.

Universe No 2 Lacivert Erkek Tshirt

Pamuklu Kumaş İç Gösterir Mi?

Pamuklu kumaş iç göstermez. Ne denli seyrek dokunmuş olursa olsun, kalın iplik türünde olduğu için iç çamaşırınızı saklamanıza yardımcı olur. Yalnızca beyaz renkli pamuklu kumaş, iç çamaşırınız eğer koyu renkte ise dışarıdan bir miktar görünebilir. Fakat bu pamuklu kumaşın değil, beyaz rengin neticesinde gerçekleşmektedir. Pek çok kumaş türünde beyaz renk, iç çamaşırlarını saklamada yeterli gelmez.

Despair Kiremit Kadın Tshirt

Pamuk Sıcak Tutar Mı?

Yaz sıcaklarında terlemenin önüne geçmek için tercih edilen pamuklu kumaşlar, kış aylarında ise sıcak tutması sebebiyle sevilerek kullanılır. Pamuğun özel yapısı yalnızca sıvıları emmekte değil, nem dengesini korumada da oldukça başarılıdır. Bu nedenle yazın serin tutarken, kışın sıcak tutar. Mevsimlere göre kumaş tercihinizden ziyade renk tercihinizi gözden geçirmek, daha sağlıklı bir kombin yapmanızı sağlayacaktır.

 

 

Paylaş:

Eski yazılar

Ücretsiz Kargo

Nors.com.tr ‘deki 90 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücretsiz.

Hızlı Teslimat

Hızlı gönderim ile siparişleriniz en kısa sürede sizlere ulaşır.

Kolay İade

Satın almış olduğunuz ürünleri 30 gün koşulsuz iade hakkına sahiptir.